ממונה בטיחות בטקס בר המצווה

מפיקים חגיגה
ממונה בטיחות הוא איש מקצוע שעובר הסמכה ארוכה ומורכבת. תפקידו של ממונה בטיחות הוא להכיר את דרישות החוק, להקפיד על יישום נהלי עבודה תקינים ולהתאים בין התקנות לבין ביצוע העבודה בשטח. ממונה בטיחות נדרש לעמוד בקריטריונים מחמירים מאוד ולבחון את הציוד על בסיס קבוע. הממונה מחזיק בידע בתחומים מגוונים כגון הנדסה, בטיחות באש, שינוע, הרמה, שימוש במתקנים ועוד. אך למרות שבעבר ניתן היה למצוא את נוכחותו של ממונה בטיחות רק באתרי בנייה ועבודה, הרי שכיום מדובר על איש מקצוע חיוני כמעטממונה בטיחות לטקס בר מצווה בכל טקס בר מצווה.

אירועי בר מצווה מאפשרים לילד להגשים חלום ולהזמין אורחים, חברים ובני משפחה אל היום החשוב בחייו. גם ההורים לוקחים חלק פעיל בבר מצווה וזאת במטרה להפיק אירוע מרגש ובלתי נשכח. במקביל, ההורים חייבים לשמור על כללי הבטיחות עבור המשתתפים והחברים. הדרך לעשות זאת היא להתייעץ עם איש מקצוע מהסוג של ממונה בטיחות. יש לערב אותו מוקדם ככל האפשר, להזמין אותו לפגישת ייעוץ עם נציגי האולם ולשמוע את חוות דעתו גם על הטקס עצמו.

באילו מקרים צריך לערב ממונה בטיחות?

להלן מספר דוגמאות לאירועי בר מצווה המחייבים מעורבות של ממונה בטיחות מקצועי ברמה גבוהה:

א. זיקוקין – אירוע בר מצווה עם זיקוקין יכול להתקיים כיום גם במקומות קטנים ומקורים, כל עוד מקפידים על כללי הבטיחות. באמצעות הידע והניסיון של ממונה בטיחות ניתן להבטיח את ההתאמה של המקום לדרישות ההורים, הילדים והחברה המבצעת את הזיקוקין.

ב. הפעלות מיוחדות – יש המון הפעלות מיוחדות המבטיחות שדרוג באירועי בר מצווה. בין היתר, הפעלות אלו כוללות בריכות כדורים, בובות מתנפחות, משחקי אתגר ועוד. את ההפעלות המיוחדות רצוי לערוך בנוכחות של ממונה בטיחות. כך יכולים ההורים להתמקד בשמחת האירוע ובליווי האורחים, בעוד ממונה הבטיחות אחראי על שאר האלמנטים וההיבטים.

ג. אטרקציות כניסה – טקס בר מצווה מתחיל בדרך כלל עם כניסה מיוחדת של חתן האירוע לבד או עם ההורים. הנוכחות של ממונה בטיחות מונעת סיכונים אפשריים ותפקידו לוודא כי השטח ערוך ומוכן לקראת הכניסה. בין היתר כדאי לערב ממונה בטיחות כשנכנסים על גבי פסנתר, בתוך צדפה ענקית או בליווי להטוטני אש ועשן.

ממונה בטיחות אינו מורגש במהלך האירוע ורוב העבודה שלו נעשית מאחורי הקלעים. זהו איש מקצוע ייחודי עם תכונות שיכולות לעשות את ההבדל בין אירוע מסוכן ונזקים בלתי הפיכים, לבין חגיגת בר מצווה של פעם בחיים. כדאי לברר לגבי דרישות הבטיחות לקראת האירוע ולהתייעץ עם אדם המכיר את התחום על מנת למנוע עוגמת נפש. 

Share on Facebook
לא הבנתי