אחוות נשים

הטקס
לימור גריף
סדנאות בנות מצווהפעם שנת המצוות היתה בעיקר עניין של בנים. שנה שבשיאה הם עלו לתורה וזכו בטלית חדשה. היום גם הבנות זוכות להתייחסות מיוחדת ואחת הדרכים היותר מיוחדות להתייחס לשנת המעבר מילדות לבגרות היא באמצעות סדנת בת מצווה. יצאנו לבדוק אילו סדנאות יעצימו, יחזקו, ילוו ויפתחו את הקשר הנשי החזק, זה שבראשית דרכו מתחיל להדהד
 
 
אישה - בת - ברית
תחיה הברמן, מנחת קבוצות, בעלת סטודיו אמפתיה, מנחת סדנה אישה- בת- ברית מבהירה כי: "בכדי ליצור קשר – צריך ללמוד לתקשר", מה שנכון נכון. עוד היא מוסיפה כי לרוב כאשר הבת המתבגרת רוצה לספר לנו משהו – אנו (האימהות) מעבירות ביקורת מיידית שקודמת להקשבה. בסדנה של תחיה אם תרצו או לא, תלמדו להקשיב.
מה בסדנה?
מדובר בסדנה של שמונה אימהות ושמונה בנות עשרה, סה"כ 8 מפגשים בני שעתיים כל אחד, 16 נשים ישובות במעגל שנשאב אלינו, איך לא מן האסכולה האינדיאנית ומשקף מקום שיווני, המרחקים שווים, אין התחלה ואין סוף, המעגל נועד לשחזר לנו את החיים.
על מה מדברים בסדנה?
"מדברים על הרבה דברים שסובבים את החיים שלנו כולנו: רצונות, כיצד עושים בחירות בחיים, סטיגמות, עבודה דרך צילומים – ביקורת ושיפוטיות, איך אנו נראים כלפי חוץ, מה עושה לנו הלבוש, שפת הגוף. אני נותנת לאימהות משימה להצטלם יחד, לביים צילום של אמא ובת וגם מראה להן צילום של אביב ונורית גפן כדוגמא, הצילום אמור לתת לנו התבוננות מהצד, ולהביע כמה דברים על הקשר בינינו. מדובר ביצירת קשר אינטימי שמסגרת היום יום לא תמיד מאפשרת אותו".
סדנת אישה – בת – ברית משלבת עבודה באמצעות כלים אומנותיים שמציפים את הרגש כמו קלפים, ציורים, פיסול, עבודה עם קולאז'ים של עיתונים, תרגילים בעבודות צוות – כמו הקשבה ועוד. לדבריה של תחיה מהר מאוד ניתן לזהות את הקול הקבוצתי השולט בתוך המעגל, הוא מהדהד מאחת לשנייה ומקבע את תבניתו בתוך מציאות שהיא זהה לכולנו.
דרך המסר:
"מדובר במתנת בת מצווה, הבנות והאימהות מגיעות לסדנה שהיא שוויונית ומשותפת ויש להן חוויה משותפת שתמשיך ותלך איתן, הן לומדות לבלות יחד, לאו דווקא בקניות. חשוב לעבוד על הקשר הזה דווקא בנקודת הזמן הזאת, בגיל הבת מצווה, כי אז מתחיל להירקם משהו חדש, שהוא נכון יותר להתבגרות".
עלות מול תועלת:
הסדנה המיוחדת הזו תעלה לאמא וביתה 1032 ₪ לשמונה מפגשים.
 
 
עושות צחוקים
חגית אברך, מ"סדנת צחוק וריקודים" מספרת על סדנת צחוק שכאמור נשמעת כמו סדנה חוויתית רגילה שמותאמת באופן ספציפי לאימהות ובנות מצווה, או לבנות המצווה בלבד.
מה בסדנה?
הסדנה מציעה פעילות חווייתית בת שעה וחצי, העצמה של בת המצווה שהגיעה לבגרות. הרעיון לדבריה של חגית הוא לעשות חיבור בין האמא לילדה שהופכת לבוגרת, דרך תרגילי צחוק, משחקים, פעילויות ושילובים של הפעלות מיוחדות וליצור קשר משותף.
דרך המסר:
המשתתפות בסדנה יוצאות בתחושה של שמחה, התלהבות, שהן עשו משהו שונה ומיוחד, הקשר בין האם לבת מתחזק כי הן פועלות ומבלות יחד, מקשיבות אחת לשנייה דרך הגוף ודרך הצחוק, "פתאום רואים את האמא והבת במצבים קצת מביכים שהן לא ראו אחת את השנייה קודם לכן. בעיקר יוצאים בתחושה של קרבה גדולה ושל שחרור, הרגשה שמלווה ומעצימה למשך זמן".
עלות מול תועלת:
הסדנה המשעשעת הזו תעלה לכם בסביבות ה – 1000 ₪ לקבוצה.
 
 
שוברות שגרה
דגנית קורן וורד בריגר, מ"אימהות ובנות", מציעות לכן סדנה של קבוצות מובנות מראש – אימהות ובנות מכל הארץ, או קבוצה מאורגנת, נאמר של אימהות ובנות מאותה כיתה.
מה בסדנה?
מדובר בסדנת סופ"ש – שישי שבת, בקיבוץ חוקוק מעל הכינרת או בבית אורן, הכוללת לינה ואירוח מלא בעבור קבוצה של עד 12 זוגות.
לדבריה של ורד, האפשרות לצאת למקום רק אמא ובת, לפגוש עוד נשים בדיוק באותה נקודת זמן בחיים, ולחוות כל מיני חוויות שמשקפות את הגרעין והבסיס של התקשורת הגלויה והסמויה בין האם לבת, הם אשר יוצרים את ההבדל ומייחדים את הסדנה. עוד מוסיפה ורד כי הרעיון הוא להראות את הצד השני בהעצמה ולהעצים את מה שקיים וגם כמובן ללמוד מאחרים, למצוא דומה ושונה. מדובר בסדנת תקשורת בהנחיית מגע ותנועה, כך שהרעיון הוא שכל אחת עושה איזשהו תהליך בתוך עצמה וגם בינה לבין אמא שלה. האימהות והבנות מייצרות סוגים של קשרים דרך אומנות בפלסטלינה, תנועה כמו היוגה, הצעירות יותר עובדות על החיבור עם גופן, לאור השינויים המשמעותיים החלים אצלן, בגוף הן לומדות להתייחס אל הגוף ממקום של העצמה, התפתחות, ייחודיות, ולדעת כי לכל אחת יש את הקצב והגנטיקה שלה. לדבריה של דגנית, זה מאוד מעניין לראות שגם האימהות מתחברות למקום הזה מחדש – כי העיסוק בגוף נפש מאוד חשוב וכל אחת מנקודת המוצא שלה עושה תהליך עם עצמה.
על מה מדברים בסדנה?
התכנים שבסדנה מתעסקים בתקשורת פתוחה וגלויה, נוצרים מצבים שבהם אמא ובת צריכות לדבר על משהו: כמו שימוש בקלפים, הן מספרות אחת לשנייה ולאחר מכן משתפות גם את הקבוצה, נוצרת תקשורת-הקשבה- היכרות פנימה. הן מגלות דברים חדשים אחת על השנייה כמו חלומות והזדמנויות לשיחות שלאו דווקא היו קודם לכן.
דרך המסר:
לדבריה של דגנית האימהות והבנות יוצאות עם חוויה, "האימהות מקבלות העצמה גם לעצמן, לפעמים הן מתסכלות פתאום על משהו שהן רצו עד עכשיו והן השאירו בצד מפאת קריירה ואימהות, והן חוזרות לזה. הבנות באמת נכנסות לפרופורציה, הן לומדות על האימהות שלהן, להסתכל עליהן כאישה וכמקור לתמיכה ולאו דווקא מישהי שכל הזמן רבים איתה. הטקס הסופי שהוא הילולה גדולה מעניק לקבוצה חוויה גבוהה וערכית - נזרעו זרעים של משהו חדש שרק מתחיל".
עלות מול תועלת:
סדנת הנופש הזו תעלה לכם בין 1000-1200 ₪ לזוג, כולל הלינה והאירוח המלא. 
 
נשים קטנות גדולות
עופרי צ'רבנקה – מדריכת יוגה נשית, ומנחת מעגלי נשים, תזונאית קלינית הוליסטית, מציעה לבנות המצווה את סדנת נשים קטנות גדולות, המתעסקת במעבר מילדות לבגרות.
מה בסדנה?
מדובר בטקס מעבר לבנות מצווה בו משתתפות עד 15 נערות החוגגות בת מצווה, או נערה אחת החוגגת ומזמינה את חברותיה. משך הסדנה כשעה וחצי, בבית אחת הנערות.הסדנה מועבת באווירה רוחנית- חילונית, המקום מקושט בבדים רכים, כריות, פופים ונרות, מה שעוזר לבנות להישאב אל תחושת הפתיחות.
על מה מדברים בסדנה?
על קבלת ווסת ועל טקס מעבר של נערות לנשיות. לדבריה של עופרי, המחזור שנערה מקבלת משמש התעסקות בסמליות כמעבר מילדה לאישה וזה הזמן להתחיל לדבר עליו.
דרך המסר:
עופרי מספרת כי כל אחת מהבנות מדליקה נר ומספרת על המחזור החודשי שלה. "יש אווירה רוחנית ותחושת טקסיות. כל אחת מתחברת לדמות נשית מסוימת, אם זה דרך מגזין או דרך קלף מצולם, אנו משוחחות על הנושא, לעיתים אנו גם יוצרות שיחה בנוגע למי היא הנערה האידיאלית. כמו כן אני נעזרת בכל מיני סיפורים מתרבויות שונות בנוגע לגיל המעבר, חלק מהמהות הנשית – אם נערות יתחילו אותו בכיף, אהבה וקבלה, החיים שלהם יושפעו אחר כך כנשים בוגרות".
עלות מול תועלת:
הסדנה הזו תעלה לכם רק 500 ₪ לכל משתתפות הקבוצה.
 
מעגל בנות מפתיע
דורית קרייזר מ"מעגל בנות", מציעה לכן סדנה די מפתיעה לבנות מצווה.
מה בסדנה?
בין 20-40 מתבגרות בסדנה למשך 8 שעות שבסופן מצטרפות גם האימהות. גורם ההפתעה מתחיל עם האוטובוס שאוסף את הנערות מבית הספר בתום יום לימודים. הן מגיעות למרכז בגני יהודה, שם מקבל אותן הצוות, הן אוכלות ארוחת צהריים על טהרת המזון הבריא. הן ניזונות באמצעות סיפורים על טקסי התבגרות של נערות ברחבי העולם, ומקבלות הסבר כי בשמונה השעות הקרובות הן תעבורנה מתקופת הילדות לתקופת הבגרות במסלול מיוחד של שלושה חדרים: החדר הלבן, החדר הצבעוני וחדר הנשים.
בחדר הנשים - כל אחת מקבלת קופסא לבנה ובתוכה 12 אבני מזל, כל אבן מסמלת התבגרות מוצלחת: אבן הבריאות, אבן האחריות, אבן האהבה, אבן ההדדיות, אבן ההשכלה, אבן הבחירות, אבן היחסים, אבן הצרכנות, אבן הסליחה, אבן העשייה, אבן היופי ואבן המעשה הטוב. סביב כל אבן מתפתח רב שיח.
בחדר הלבן - הבנות לומדות נימוסים והליכות, הגיינה, טיפוח, קודים של לבוש, התנהגות מנומסת, שפת הגישור ועוד. לסיום, מתנסות הבנות בסדנת איפור קלילה, התואמת את גילן, תוך הקפדה על העובדה שהרשות להתאפר בגיל זה היא פונקציה של החלטת ההורים (חיזוק הסמכות ההורית).
בחדר הצבעוני - הבנות לומדות על חשיבות הפעילות הגופנית ותזונה נכונה. בחדר זה הן עושות פילאטיס, לומדות הרפיה, יציבה נכונה, ומתנסות בפעילות מיוחדת של "עושים שוּק" של תזונה נכונה.
בתום 8 שעות ולאחר שכל הבנות עברו את החוויות בשלושת החדרים - מוזמנות האימהות להגיע לטקס מרגש ומיוחד - מעבר להתבגרות. הבנות לובשות שמלות לבנות, הינומה ונעליים לבנות ומתכוננות לטקס, כל אמא מקבלת צעיף לבן והן מתודרכות לגבי מה שהבנות עברו במהלך כל השעות האחרונות.
האימהות נכנסות אחת אחת בטקס מרגש עם ורד לבן ביד ומתחיל טקס המעבר שמחולק לארבעה חלקים: העברה של זכויות וחובות – בוחרות אחריות משמעותיות הבנות והאימהות נותנת לבנות זכות מסוימת, בשלב השני הן עוברות תהליך העצמה מפואר – כל אחת יושבת בתורה ומקריאים מה הן אמרו אחת על השנייה בהקשר של אבן ההדדיות, השלב השלישי – האמא עונדת שרשרת מגן דוד לילדה, בשלב הרביעי – הנערה מקבלת תעודת נערה מוסמכת. כמו כן, את היום הזה מלווה צלמת מקצועית ומתעדת את החוויה, התמונות מועברות בדיסק מתנה.
דרך המסר:
מטרת הסדנה היא להעצים ולחזק את הבנות מבחינה אישית, ערכית וחברתית, תוך שמירה על הסמכות ההורית. לדבריה של דורית הבנות יוצאות מהסדנה עם מידע בנושאי גיל ההתבגרות: "הן יודעות איך להפוך את הריב עם ההורים לריבה, הן יוצאות עם התייחסות שונה וחברתית – הן חותמות על אמנה חברתית, הן מגלות תחושת אחריות, נוצר קשר מחוזק יותר עם האמא והביטחון העצמי שלהן מועצם מאוד".
עלות מול תועלת:
 670 ₪ לנערה, כולל ביגוד, ארוחות ומתנות.
סדנאות כלליות
כמו כל שלב בחיים גם את המעבר מילדה לנערה תוכלו לחגוג במסגרת סדנאות רגילות שמתאימות כמעט לכל אירוע, אך בהחלט צריכות להתאים לכן ברמה האישית והכלכלית.
בין מגוון הסדנאות המקובלות שולטות יותר הסדנאות לריקודי בטן – אם ובטן: סדנה משחררת, הומוריסטית, שבעיקר כיף לעבור עם עוד קבוצה של בנות/חברות. הביקורת נשמטת אל השוליים והריקוד הופך למשהו סימבולי שמקשר ומתאים, במקרה הנ"ל, בעיקר לצד הנשי שכן.
עוד סדנא בולטת ומשחררת היא סדנת תיפוף, שגם אותה נהוג לעבור בקבוצה, אך גם באופן משפחתי, במידה ואתם מחזיקים במשפחה רחבה, ספונטאנית, משוחררת ומשתפת פעולה. את הסדנה הנ"ל תוכלו לערוך במסגרת טיול משפחתי או חברתי בחיק הטבע.
אל סדנאות הבישול תוכלו להגיע יחד עם שני ההורים או רק אם וביתה ואף לבחור מראש באיזה בישול מדובר: האם ביתרונות הבישול הבריא, סדנת מתוקים או מרקחה של תרופות סבתא.
ואם אתם מאמינים ברוח הדת ורוצים לחבר את הקשר אל גיל המצווה, תוכלו ליהנות ממגוון סדנאות העצמה בבית דניאל למשל, העוסקות בתהליך ההכנה לבגרות גם של בנים וגם של בנות ואף להיפגש עם רב או רבת הקהילה. לסיכום חשוב לזכור שלא משנה באיזו סדנה תבחרו, מטרתה היא לחדש, לשנות ובעיקר להעצים את הנערה החוגגת, להוסיף לה ערך מיוחד שלא מסתכם באירוע מנצנץ וחומרי, אלא לגלות את הצד הרגשי, העמוק והמהותי של השלב הכה מיוחד הזה, ודי הראשון, זה שיוביל את דרכינו מעתה בחיים.
 

Share on Facebook
לא הבנתי