הטקס
אזור חיפוש:
כל הארץ

טקס בר מצווה או טקס בת מצווה

טקס בר מצווה, ובמקביל טקס בת מצווה, הם אירועים חשובים ביותר בחייהם של כל נער או נערה. מטרתם של טקס בר מצווה או טקס בת מצווה הוא לציין את שלב המעבר של הנער והנערה מתקופת הילדות התמימה וחסרת האחריות אל גיל הבגרות. לפי המסורת מסמלים טקס בר מצווה בגיל 13, או טקס בת מצווה בגיל 12, את השלב בו יכולים הנער והנערה להתחיל ולקיים את החובות הדתיות המוטלות עליהם. טקס בת מצווה נערך כשנה לפני טקס בר מצווה, כאשר נהוג ליחס זאת להבדלים הקיימים בין נערים לנערות בבשלות הנפשית והגופנית. טקס בר מצווה הוא טקס חשוב הקיים בקהילות היהודיות כבר אלפי שנים. לעומתו, טקס בת מצווה הוא יחסית חדש, כאשר בקהילות דתיות מתקדמות נהוג היום שגם נערות עולות לקריאת התורה. 

טקס בר מצווה דתי 

טקס בר מצווה דתי הוא, כאמור, טקס עתיק יומין, חשוב ומכובד. אחד האירועים המרגשים המתלווים לאירוע טקס בר מצווה הוא העלייה לתורה. את טקס העלייה לתורה מקפידים לערוך במשפחות דתיות ומסורתיות וגם במשפחות חילוניות רבות. לרוב במהלך טקס בר מצווה עולה חתן השמחה לקריאת ההפטרה בשבת הסמוכה לתאריך לידתו. לקראת טקס בר מצווה והעלייה לתורה צריך הנער להתכונן מראש ולשנן את טעמי המקרא. אחד השיאים של הטקס הוא זריקת הסוכריות. בציבור הדתי כולל טקס בר מצווה גם הנחת תפילין.

טקס בת מצווה דתי

המהפכה במעמד האישה הגיעה בשנים האחרונות גם אל הקהילות הדתיות המודרניות, והיום גם נערות יכולות להשתתף באירוע טקס בת מצווה מיוחד. בקהילות רפורמיות ובקהילות קונסרבטיביות כולל טקס בת מצווה דתי עלייה לקריאת ההפטרה, נשיאת דרשה מיוחדת, מסיבה ולעיתים גם הנחת תפילין. גם בקהילות האורתודוכסיות ניתן לערוך טקס בת מצווה דתי אך רק בנוכחות נשים.

טקס בר מצווה או טקס בת מצווה במשפחות חילוניות

במדינת ישראל, כמו גם בקהילות יהודיות בכל רחבי העולם, נהוג היום לחוגג טקס בר מצווה או טקס בת מצווה מרשים ללא כל טקסים דתיים, הן בקרב משפחות מסורתיות והן בקרב משפחות חילוניות. שכן, טקס בר מצווה או טקס בת מצווה מציינים אירוע חשוב בחיים מעבר לערך המסורתי או הדתי שלהם. האפשרויות לחגוג טקס בת מצווה או טקס בר מצווה הן רבות ביותר: ניתן לערוך מסיבה תוססת ומלאת אטרקציות במועדון, ניתן לערוך טקס בת מצווה או טקס בר מצווה צנוע בחיק המשפחה, לחגוג בכותל, לערוך מסיבה המונית באולם או בגן אירועים, לטוס ללונדון, ניו יורק, תאילנד או אפילו לקניה לכבוד הבר מצווה או הבת מצווה, לחגוג במסעדה או בכל דרך אחרת.
Share on Facebook